پیشرانه‌ی بدون میل سوپاپ Qoros در نمایشگاه خودروی پکن به نمایش درآمد


شرکت چینی کوروس در نمایشگاه خودروی پکن ۲۰۱۶، پیشرانه‌ی جدیدی را به نمایش گذاشته است که فاقد میل سوپاپ بوده و اصطلاحا از انواع FreeValve است. برای آشنایی بیشتر با این پیشرانه با میزبان وی پی اس همراه باشید.

پیشرانه‌ی بدون میل سوپاپی که کوروس به نمایش گذاشته است دارای مکانیزمی پنوماتیکی (بادی) برای باز و بسته کردن سوپاپ‌ها است. نام این سیستم “عملگر الکترونیک هیدرولیک پنوماتیک” است که بصورت اختصار (PHEA (Pneematic Hydraulic Electric Actuation نوشته می‌شود.

مزیت استفاده از تکنولوژی PHEA این است که به واحد کنترل موتور اجازه می‌دهد تا کارکرد هر کدام از سوپاپ‌ها را بطور جداگانه کنترل کند، چیزی که در پیشرانه‌های دارای میل سوپاپ امکان پذیر نیست. این سیستم توانایی کنترل زمان باز و بسته شدن و همچنین میزان باز شدن هر سوپاپ را در شرایط مختلف کنترل کرده و یا تغییر دهد.

تکنولوژی PHEA این امکان را به خودروسازان می‌دهد تا پیشرانه‌هایی کوچکتر، کم‌مصرف‌تر، سبک‌تر و قوی‌تر را تولید کنند. باید در نظر داشت که سیستم متداول برای حرکت سوپاپ‌ها که شامل میل سوپاپ، زنجیر یا تسمه تایم و فنر سوپاپ است مصرف انرژی زیادی دارد و توان پیشرانه را کاهش می‌دهد.

شرکت Qoros با مشارکت کمپانی سوئدی FreeValve  موفق شده است تا این تکنولوژی را در پیشرانه‌ی جدید خود با نام Qamfree بکار ببرد. کوروس در این پروژه از همکاری کریستین ون کونیخ زگ نیز بهره برد. کریستین ون کونیخ زگ موسس کمپانی سوئدی کونیخ زگ است، این کمپانی تجربه‌ی استفاده از تکنولوژی FreeValve را در پیشرانه‌های بکار رفته در ابرخودروهایش دارد. کونیخ زگ همچنین از شرکای کونیخ زگ نیز محسوب می‌شود.

اربان کارلسن مدیرعامل شرکت FreeValve در اینباره می‌گوید: “ما همگی به همکاری با کوروس در این پروژه افتخار می کنیم، ما با همکاری کوروس موفق شدیم استفاده از تکنولوژی PHEA  را برای خودروهای تولید انبوه نیز میسر کنیم.

فعلا مشخصات فنی و زمان ورود به بازار این پیشرانه مشخص نشده است و بر اساس گزارش‌ها، کوروس در حال رفع موانع و انجام تست‌های کیفی لازم بر روی این پیشرانه است.  

Qoros freevalve engine

Qoros freevalve engine

Qoros freevalve engine

پیشرانه‌ی بدون میل سوپاپ Qoros در نمایشگاه خودروی پکن به نمایش درآمد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>